Durmuş Yılmaz önceki başkanları hatırlattı: Hafize Gaye Erkan 2 yıl daha maaş alacak mı?

Merkez Bankası’ndan ayrılan başkanlara maaş verilmesi konusu aslında 2021’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz döneminde “nas fırtınasıyla” peş peşe görevden alınan üç başkan için tartışıldı. Plan Bütçe Komisyonu’nda bunu gündeme getiren kişi ise Merkez Bankası’nda 2006-2011 arasında başkanlık yapan Durmuş Yılmaz’dı.

‘KARARNAME İLE ALIYORLAR’

Cumhuriyet Gazetesi’nden Jale Özgentürk‘e konuşan Durmuş, BDDK başkanı için görevden alınsa da görevini tamamlasa da bankalarda çalışamayacağı için bu konuda bir düzenleme olduğuna, Merkez Bankası Yasası’nda ise böyle bir düzenleme olmadığına dikkat çekti.

Durmuş, şunları söyledi:
“Şu anda görev süreleri dolmadan birbiri arkasına görevden alınmış üç başkan var. Bunlar kamuda herhangi bir göreve atanmadılar. Kayıtlara geçmesi için soruyorum bunu çünkü bu konu ileride araştırılacaktır, aynı 128 milyar rezervle ilgili araştırmanın yapılacağı gibi. Murat Çetinkaya, Murat Uysal, Naci Ağbal, şu anda görevde olan başkan. Bunlar şu anda maaş alıyorlar mı almıyorlar mı?”

Yılmaz, Merkez Bankası’ndan bu soruya verilen yanıtı ise şöyle hatırlattı:
“Sadece Merkez Bankası değil tüm kamu görevlilerinin görevden alındıktan sonra 375 sayılı KHK’nin ek 35. maddesine göre iki yıl boyunca eski görevlerinin ücretlerini almaları mümkün.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x