İsrail-Filistin savaşında son durum: ABD’den manidar Ortadoğu hamlesi! Duyurdular…

Son dakika haberi… İsrail Hamas savaşında çatışmalar devam ederken, Mısır, Refah Sınır Kapısı’nın Gazze’ye gidecek insani yardımlara açıldığını duyurdu. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), beklenen kara saldırısının genişletilmesine yönelik planların onaylandığını duyurdu. Öte yandan İsrail, Gazze’de pazar yerini bombaladı, hava saldırısında çok sayıda kişi hayatını kaybetti. İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü yaptığı açıklamada “Bugünden itibaren Gazze’ye yönelik saldırıları artırıyoruz” dedi.

İSRAİL KATLİAMLARININ ARDINDAN ABD’DEN MANİDAR ‘ORTADOĞU’ HAMLESİ

06.00: Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamada, ABD’nin Ortadoğu’daki üslerine Yüksek İrtifa Alan Savunma Sistemi (THAAD) ile yeni Patriot bataryaları konuşlandırılacağı duyuruldu. 

Pentagon’dan yapılan açıklamada, “ABD Savunma Bakanı Austin konuşlandırılacak birliklere hazır olmaları talimatını verdi. Hangi üsse ne kadar asker gönderileceğine dair detay paylaşılmadı.” denildi.

Geçen hafta Amerika’nın Irak’taki üssüne 5 günde 4 saldırı olmuştu.

BM: 20 TIR YETERLİ OLMAKTAN ÇOK UZAK

23.58: Birleşmiş Milletler (BM) yardım kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada, Gazze Şeridi’ne insani yardımları taşıyan 20 tırın sadece küçük bir başlangıç olduğu ve bu tırların şu anda yeterli olmaktan çok uzak olduğu ifade edildi.  

Öte yandan, Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ndeki hastanelerin dolu ve tıbbi malzemeden yoksun olduğu belirtilirken, sağlık sisteminin çöküşle karşı karşıya olduğu vurgulandı.

MSF tarafından sosyal medya hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Yakın zamanda, Gazze Şeridi’ndeki ana cerrahi tesis olan El Şifa Hastanesi’ne ilaç ve tıbbi malzeme dahil olmak üzere büyük miktarda tıbbi stok bağışında bulunduk” ifadeleri kullanıldı.

TÜRKİYE’DEN ‘GAZZE’ HAMLESİ

23.42: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanlığına ait bir uçağın, Gazze’ye yardım amacıyla ilaç, tıbbi malzemeler ve 20 uzmandan oluşan hekim grubu ile sabah Mısır’a hareket edeceğini bildirdi.

İSRAİL: GAZZE’YE SALDIRILARI ARTIRIYORUZ

22.13: İsrail Savunma Kuvvetleri Sözcüsü, “Bugünden itibaren Gazze’ye yönelik saldırıları artırıyoruz” açıklamasını yaptı.

İSRAİL GAZZE’DE PAZAR YERİNİ BOMBALADI

21.35: Filistin kaynaklarına göre, İsrail ordusu yaklaşık 100 bin kişinin kuzeydeki İsrail bombardımanından kaçarak yerleştiği Nusayrat mülteci kampında bir pazara hava saldırısı düzenledi.

Saldırıda ilk belirlemelere göre 13 kişi hayatını kaybetti. Bölgede büyük bir yıkıma neden olan saldırı nedeniyle ambulans ve sivil savunma ekiplerinin bölgeye girişinde güçlük yaşandı.

GAZZE’DEKİ HASTANELERİN ELEKTİRİĞİ TÜRK KIZILAYI’NDAN

21.07: Türk Kızılayı, Gazze şehrinin abluka altında bulunması ve elektrik kesintilerinin iki haftadır devam etmesi nedeniyle acil yardım sağlama misyonunu yerine getiriyor. Türk Kızılayı, Filistin Kızılayı’nın acil yardım çağrısı ve öncelikli ihtiyaçlar listesinde bulunan hastane ve ambulansların akaryakıt gereksinimini karşılamak amacıyla 400 bin litre akaryakıt desteği sunacak.

30 GÜNLÜK ELEKTRİK İHTİYACI KARŞILANACAK

Gazze’deki hastanelerin 30 günlük elektrik ihtiyacını karşılamak için Filistin Kızılayına 400 bin litre akaryakıt bedeli 600 bin dolar destekte bulunacak. Akaryakıt teminini Filistin Kızılayı çeşitli yollarla sağlamaya çalışacak.

GAZZE ŞERİDİ’NDE KİMLİĞİ BELİRLENEMEYEN 43 CANSIZ BEDEN İÇİN TOPLU MEZAR

20.47: İsrail-Hamas çatışmaları 15’inci gününde de devam ederken, İsrail ordusunun Gazze Şeridi’ndeki hava bombardımanında 4 bin 385 Filistinli hayatını kaybetti.

Abluka altındaki Gazze’deki hükümetin medya ofisi tarafından bugün yapılan açıklamada, İsrail’in Gazze Şeridi’ne devam eden saldırılarında hayatını kaybeden ve kimliği belirlenemeyen 43 kişinin toplu mezara defnedildiği duyuruldu.

Ofis Başkanı Salama Marouf, “Kimliği belirsiz 43 kişinin toplu cenaze töreni gerçekleştirildi. Savaşın başlangıcından bu yana 2’nci kez kimliği belirsiz onlarca kişi defnedildi” ifadelerini kullandı.

KARA HAREKATI HAZIRLIKLARI DEVAM EDİYOR

18.49: İsrail-Hamas çatışmaları 15’inci gününde devam ediyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarında hedef gözetmeksizin birçok bölgeyi vururken, bugün saldırıların gölgesinde Gazze Şeridi’ni Mısır’a bağlayan Refah Sınır Kapısı’ndan insani yardımlar yapıldı.

Tırlar Gazze Şeridi’nin güneyinden bölgeye girerken, kuzeyde ise İsrail’in Gazze sınırı yakınlarındaki Sderot kentinde konuşlanan binlerce İsrail askerleri kara harekatı için hazırlıklarına devam ediyor. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Gazze Şeridi’ne yapılması beklenen kara saldırısının genişletilmesine yönelik planların onaylandığı ve hazırlıkların devam ettiği belirtildi.

IDF, birliklerin onaylanan operasyonel planlara uygun olarak eğitim gördüklerini açıkladı.

İSRAİLLİ BİNBAŞI: HİZBULLAH’IN İKİNCİ BİR CEPHE AÇMASINDAN ÇOK ENDİŞELİYİZ

13.20: İsrail 15 gündür Gazze’yi bombalarken, İsrail topraklarına ise Lübnan sınırından Hizbullah tarafından zaman zaman atılan roketler düşüyor.

Konuyu değerlendiren İsrailli Binbaşı David Baruch, “Hizbullah’ın İsrail’e karşı ikinci bir cephe açmasından çok endişeliyiz. Bizim dikkatimizi Gazze sınırından başka yere çekmek için mümkün olan her şeyi deniyorlar “ dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x