Karında kalp atışı hissi neden olur? Karında nabız atması normal mi, nasıl geçer?

Kalpten çıkan aort, göğüs ve karın boşluklarına uzanır ve diğer damarlara kan pompalayarak vücudun ihtiyaç duyduğu oksijen ve besinleri taşır. İnsanlar genellikle karın bölgelerinde bir kalp atışı gibi hareketlenme hissi yaşadıklarını fark ederler ve bu hareketlenmenin sebebini merak ederler. Bu hareketlenmenin temel nedeni aort damarının etkisidir. İşte, karında nabız atması ve aort anevrizmasına ilişkin tüm merak edilenler!

KARINDA DAMAR ATMASI NORMAL Mİ?

Özellikle kilosu boyuna nazaran az ve zayıf insanlarda, Aort damarının karın bölgesindeki atışı daha belirgin şekilde gözlemlenebilir. Bazen bu gibi durumlarda damar atış sesleri de duyulabilir. Ancak, bu gözlemlenen durum normaldir ve herhangi bir şüpheye yol açmaz. Aort damarının atması ve sırt üstü yatıldığında atışın görülmesi doğal bir durumdur.

Özellikle spor yapmayan kişilerde daha net bir şekilde fark edilebilir. Karın atmasıyla birlikte bazı belirtiler de görülüyorsa, doktora başvurmak son derece önemlidir. Bu belirtiler arasında mide bulantısı ve karın ağrısı öne çıkar. Bu sorunlarla birlikte atışın görülmesi, araştırılması gereken bir konudur.

AORT ANEVRİZMASI NEDİR?

Aort Anevrizması, diğer adıyla Aort balonlaşması, vücudumuzdaki kan dolaşımı için büyük önem taşıyan Aort damarının zayıflaması sonucu oluşan bir durumdur. Anevrizma, Aort damarının çeşitli bölgelerinde küçük boyutlarda oluşabilir. Ancak, Aort damarında kan sızıntıları meydana geldiğinde ciddi sonuçlara yol açabilir. Anevrizmalar zamanla genişleyebilir ve büyüdükçe damarın patlama riski de artar. Bu tür bir durumla karşılaşıldığında acil tedavi gereklidir.

AORT ANEVRİZMASI BELİRTİLERİ

Anevrizma, Aort damarının herhangi bir bölgesinde oluşabilen bir durumdur, ancak en sık karın bölgesinde görülür. Göğüs içinde de meydana gelebilen türleri vardır ve genellikle küçük boyutlarda başlar, yavaşça büyürler. Anevrizma genellikle belirti vermez ve insanların farkında olmadığı için tespiti zor olabilir. Ancak zamanla büyüyerek yayıldığından, bazı belirtiler ortaya çıkabilir. Karın bölgesinde şişkinlik, karın atmasında artış, karın bölgesinde hassasiyet ve ağrı en önemli belirtiler arasındadır.

Anevrizmadan korunmanın en önemli faktörleri arasında yüksek tansiyondan korunmak gelir. Eğer yüksek tansiyona sahipseniz, tedavisi için gerekli önlemleri almanız son derece önemlidir. Sigara kullanmak ve yüksek kolesterole sahip olmak da anevrizma oluşumuna katkıda bulunabilir. Spor yapmak, yağlanmadan kaçınmak için önemli bir adımdır ve hastalıktan korunmaya yardımcı olabilir.

AORT ANEVRİZMASI TEDAVİSİ

Anevrizmanın tedavisinde genellikle takip yöntemi tercih edilir. Eğer anevrizma çok ciddi boyutlarda değilse, düzenli aralıklarla yapılan tetkiklerle hastalığın durumu izlenir. İlerlemesini önlemek için az yağlı beslenme, kolesterol seviyesinin kontrol altında tutulması, sigara ve alkol kullanımının engellenmesi gibi önlemler alınır. Gerektiğinde cerrahi operasyonlar da uygulanabilir.

Son yıllarda, endovasküler cerrahi adı verilen gelişmiş bir tedavi yöntemi de kullanılmaktadır. Bu yöntemde, anevrizma tedavi edilirken cerrahi operasyonlar yerine damar içinden yapılan girişimlerle anevrizmanın kontrol altına alınması hedeflenir. Ancak bu yöntem, hastalığın seviyesi ve hastanın durumu göz önünde bulundurularak karar verilen bir tedavi seçeneğidir.

Yine de, her hasta ve anevrizma durumu farklıdır. Tedavi yaklaşımı ve yöntemi, bir sağlık uzmanının değerlendirmesi ve önerileri doğrultusunda belirlenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x