Nedim Şener CHP’nin ‘algoritmaları bozan aday tercihlerini’ tvnet’te anlattı: Yapay zekayı da kendilerine çevirmişler iflas etmiş

Türkiye, gelecek ay sandık başına giderek belediye başkanlarını ve belediye meclis üyelerini seçecek. Seçimlere kısa bir süre kala CHP’de ‘aday belirleme’ krizi patlak verdi. ‘Değişim’ vaadiyle göreve gelen CHP Genel Başkanı Özgür Özel, yerel seçimler için aday belirleme mesaisinde yapay zeka teknolojisinin de kullanıldığını söyledi.

CHP teşkilatı, Özel’in bazı adayları yapay zekayla belirledikleri iddiasını inandırıcı bulmadı. Bu açıklama ön seçimden kaçışın bahanesi olarak görülürken,

“Yapay zeka, Çankaya’da hiç tanınmayan ve aday adayı bile olmayan 31 yaşındaki Hüseyin Can Güner’i belirleyemez

” yorumları yapıldı.

Söz konusu gelişmeler Serhat İbrahimoğlu moderatörlüğünde tvnet’te canlı yayınlanan Net Bakış programında masaya yatırıldı.

Nedim Şener: Yapay zekayı da kendilerine çevirmişler, iflas etmiş

Gazeteci Nedim Şener, CHP yönetiminin keyfi yaptığı atamaları seçmene benimsetmek için ‘bir şeyler uydurduğunu’ vurgulayıp,

“Saçmalığı, bu zırvalığı bir şekilde izah etmeniz lazım. Anket deseniz çıkmıyor, temayül yoklamasında da adayların adı yok. Bir şey uydurman lazım.”

diye konuştu.

“CHP’nin yapay zekası da kendisi gibi iflas etmiş vaziyette

” diyen Şener, “

Yapay zekayı bile kilitlemişler ve bir aday bile çıkartamıyorlar. PKK’nın siyasi kolu DEM ile birlikte aday belirliyorlar.”

dedi.

“Lütfü Savaş bağımsız aday olursa CHP’nin hesapları alt üst olur”

Şener konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları dile getirdi:

İnsanlar Çankaya’da bütün anketlerde birinci çıkan partinin oylarını yüzde yetmişlere taşımış, adaylar içinde en iddialısı olan ve seçim kazandıracağı kesin olan Alper Taşdelen’i istiyor. Yerine siz adaylık başvurusu bile bulunmayan bir kişiyi 17 kişinin önüne geçirip aday yapıyorsunuz. Şimdi saçmalığı, bu zırvalığı bir şekilde izah etmeniz lazım. Anket deseniz çıkmıyor. Eee temayül yoklamasında adı yok, ön seçim zaten yapmamışsın. Bir şey uydurman lazım.

Diyorsun ki adı anketlerde bile olmayan isimler önümüze çıkabiliyordu. Mesela kendi avukatını Çankaya’dan aday yapıyor. Bu adayların arasında adı bile yok. Çünkü başvurusu yok. Ama tek bir özelliği var. Özgür Özel’in avukatı. Şimdi bu saçmalığı bir şeyi izah etmen lazım. O da ne oluyor? Diyorsun ki yapay zeka.

Mesela Urfa’ya aday gösteremiyorsun. Nasıl oluyor? Ya bunları nasıl izah ediyorsun? Ya da mesela Ekrem İmamoğlu bazı ilçe başkanlarını çağırıp ilçe belediye başkanlarını çağırıp çalışmayacağız diyor. Anlamadım mesela.

Urfa’dan milletvekili var. Yani milletvekili çıkarttığın bir yerden, belediye başkanı çıkartamamak işte biraz ilginç değil mi? Yani gerçekten çok şaşırtıcı.

Bir de şu var. Mesela Hatay konusunda bu kadar tartışma var. Yapay zekaya başvursanız bir sonuç verecek. Ama bir türlü sonuca gidemiyorsunuz. Lütfü Savaş’ın ismi gündeme geliyor. Onu ikna edemiyorsunuz çekilmeye. Yerine Haluk Levent’i buluyorsunuz. Alelacele o bunu sizi refüze ediyor. Ve siz Lütfü Savaş’ın yerine koyacak bir ikinci isim belirleyemiyorsunuz. Hakikaten yapay zeka bence iflas etmiş.

Yani CHP’de yapay zekayla kendilerine çevirmişler. Olmuyor. Ve sonunda adam seni tehdit ediyor. Bak diyor. Eğer beni koymazsan ben bağımsız giderim. O zaman ne oluyor? Şöyle bir sonuç ortaya çıkıyor. Lütfü Savaş’ı aday göstermedikleri durumda Lütfü Savaş’ın karşıya geçme ve bağımsız aday olma halinde kesinlikle yerle bir oluyorlar.

Bir aday çıkaramıyorlar. Urfa’ya aday çıkaramıyorlar. PKK’nın siyasi kolu DEM ile birlikte aday belirliyorlar”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x