Microsoft’un 10 Yıldır Birinci Olan Oyununu Geçtiler: Türk Oyun Firması 2 Milyar Dolarlık Satış Yaptı

Piyasa değeri 2.75 milyar dolar olarak hesaplanan İstanbul merkezli oyun geliştiricisi Dream Games, Microsoft’un sahibi olduğu Candy Crush Saga’dan dünyanın en kazançlı mobil oyunu unvanını alarak son 12 ayda en fazla gelir elde eden mobil oyun oldu.

TÜRK YAPIMI OYUN YILLIK 2 MİLYAR DOLAR KAZANDIRIYOR

Apple ve Android uygulama mağazalarındaki tüketici harcamalarını izleyen Data.ai’ye göre Royal Match, temmuz ayında dünya çapında aylık gelir bakımından en büyük mobil oyun oldu. O zamandan bu yana en üst sırada yer aldı. 2021’de piyasaya sürülen bu oyun, geçen yılın başında 2,75 milyar dolar değerindeki Türk start-up’ı Dream Games’in ilk oyunu.

10 YILLIK REKORU ELİNDEN ALDI

​​​​​​​Candy Crush Saga, on yılı aşkın süredir herhangi bir platformda dünyanın en istikrarlı popüler oyunlarından biri oldu ve bu yıl kümülatif geliri 20 milyar dolara ulaştı. Activision Blizzard’ı 75 milyar dolara satın aldıktan sonra artık Microsoft’un bir parçası olan Candy Crush, Data.ai’ye göre piyasaya sürüldüğü 2012’den bu yana en yüksek gelir getiren 10 mobil oyun arasında yalnızca altı ay kaldı.

Dream Games kurucu ortağı ve CEO’su Soner Aydemir, Royal Match’e yapılan tüketici harcamalarının ekim ayına kadar iki kattan fazla arttığını ve oyunun yıllık brüt gelir oranının (uygulama mağazası ücretleri hariç tutularak) 2 milyar dolara çıktığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x